IT (ne)bezpečnost

Osobní a přihlašovací údaje

Prolomit heslo do emailové schránky, účtu na sociální síti, nebo nějakého cloudového úložiště působí na běžné uživatele jako černá magie. Pravda je taková, že se stačí lidí jen zeptat a sami Vám poskytnou vše, co chcete vědět.

Stejně jednoduché je to i s osobními údaji. Stačí lidi poprosit o zaslání potřebných údajů s příslibem, že za to dostanou, co chtějí. Např. skvělé zaměstnání, extra výhodnou půjčku, objednání zboží, či registraci na nějakou online službu.

K vylákání uživatelských i osobních údajů stačí vytvořit nějakou jednoduchou stránku, která vyžaduje registraci. Abychom přilákali nějaké uživatele je vhodné vymyslet nějakou zajímavou službu.

Vytvořila jsem webové stránky s názvem erotický horoskop, které ke svému správnému fungování vyžadují registraci a vyplnění některých osobních údajů. Teď nám stačí jen počkat na to, až nám lidi vyplní vše, co od nich požadujeme.

Wow, erotický horoskop na každý den. To zkusím. Hmmm, k využití služby je nutná registrace. Datum narození, jméno, emailová adresa, adresa bydliště, heslo, to zadám jako všude, nemůžu si pamatovat tisíce hesel pro každou službu, kterou na internetu využívám. A šup, teď kliknu na tlačítko registrovat. Hurá, registrace je dokončena.

Jééé, další uživatelka našeho erotického horoskopu. Vyzkouším hned přístupy toho, co ta slečna zadala. Schválně kam se dostanu. Tak heslo funguje do jejího emailu, dropboxu, na facebook, do google, libimseti, myspace...

Má tu i své osobní fotky. Téda to je odvážná dračice. To si stáhnu, určitě se ty fotky ještě budou hodit.

Projdu její emailvou schránku, třeba tam najdu také nějaké užitečné inforamce. Minimálně získám další užitečné kontakty.

Získané kontakty můžeme prodat, nebo využít pro případné phishingové útoky.

Pokud bychom potřebovali citlivější osobní údaje, můžeme vytvořit inzeráty na lákavé pracovni nabidky, např. konkurz pro modelky.

Lidé rádi pošlou vše co po nich budeme chtít, můžeme je požádat i o nějaký ten registrační poplatek, který nám rádi zaplatí.

Případně můžeme vytvořit fiktivní stránky pro poskytnutí rychlé a výhodné půjčky.